Bilgi paylaşınca güzeldir. Üye Olmak İstiyorum - Şifremi Öğrenmek İstiyorum
LUCA MUHASEBE PERSONEL MODÜLÜ | Zonguldak Ereğli - Ferdi Asım HELLAÇ Muhasebe - Mali Müşavir Ferdi Asım HELLAÇ
Harita
Ana Sayfa
Forum
    LUCA MUHASEBE PORGRAMI VE UYGULAMALARI
        LUCA MUHASEBE PERSONEL MODÜLÜ..

   LUCA MUHASEBE PERSONEL MODÜLÜ  
 
#admin
HellaÇ
Rep 12565 [+]
Cinsiyet Erkek
Kıdem # # # # #
Konular 349
Mesajlar 12
Puan -337

PERSONEL MODÜLÜ

İşyeri Kartı Girişi nedir?
Yönetici modülünde müşteriyi ekledikten sonra işyerinin, sigorta sicil numarası farklı olan her şubesi için yeni bir İşyeri Kartı Girişi yapmak gerekmektedir.
Farklı sigorta sicil numarasına tabi işyerleri olmasa dahi kaydı girilen müşteriye (merkez adı altında vb) bir işyeri kartı açılması gerekmektedir.

İşyeri Kartı Girişi yaparken bölüm girmek zorunlu mu?
İşyeri kaydedildiği zaman hiç işyeri olmasa bile program tarafından “*” karakterinde bir bölüm kendiliğinden açılmaktadır.

Tehlike Sınıfı Derecesine bağlı prim oranı nasıl belirlenir?
Tehlike derecesini seçerken şuna dikkat edilmesi gerekmektedir, hangi değer seçildiyse o değerin 2’ye bölünüp 1 eklenmiş sonucu ile prim oranı hesaplanmakta ve hesaplara dahil edilmektedir.(Örneğin prim oranı 1,5 olarak alınmak istenirse, tehlike derecesi sınıfı 1 olarak işaretlenmesi gerekmektedir.) Prim oranına manuel müdahale edilebilir. Bölümün tehlike derecesi ayrı olarak yazılabilmektedir dolayısıyla işyerinin tehlike sınıfı güncellenirse bölümün de tehlike sınıfının güncellenmesi gerekmektedir. Bölüm listesi kutusunun içindeki bölümün üzerine bir kez basılır, mavi renk olur. Hemen sol tarafında yukarıdaki işyerinin tehlike sınıfı dışında bir tehlike sınıfı daha vardır. Doğru tehlike sınıfını belirledikten sonra Güncelle butonuna basılır. Bordrolar hesaplanmışsa, puantaj sil ile sıfırlanarak tekrar hesaplanmalıdır.

PERSONEL İŞLEMLERİ

Personel girişi yaparken nüfus, adres bilgileri nereye kaydedilecek?
Personel İşlemlerinden Personel Girişinde bilgiler yazılarak Kaydet butonuna basılır. Ekrandaki yeşil barda Nüfus, Adres İletişim gibi menüler de gelmektedir.

Personelin çıkış yapıldıktan sonra aynı işyerine girişi nasıl yapılır?
Personele yeni kart girişi yapılır.

04447 kanun numarasına tabi personelde yaş sınırlaması Luca ‘ da nasıl yapılır ?
Personel kartında Kanun Numarası combo box’ında 04447 seçildikten sonra bordro hesaplatılmalıdır.

İşyerinden işyerine aktarma nasıl yapılır?
Personel-Personel Aktarma menüsünden personeller başka bir işyerine aktarılabilir.

Bölümler arası personel aktarma nasıl yapılır?
Personel-Personel Listesi menüsünden personel seçimi yapıldıktan sonra ekranın alt tarafında ye alan aktarma seçeneği ile personel bir bölümden diğer bölüme aktarılabilir.

Personele ait vizite kağıdı nereden alınır?
Personel-Personel Listesi menüsünde ilgili personelin kartına girin. Sağ taraftaki mavi menüde Personel Raporları başlığı altındaki raporlardan vizite kağıdı veya sağlık belgesi alınabilir.

Personelin yakınlarına ait vizite kağıdı nereden alınır?
Personel-Personel Listesi menüsünde ilgili personelin kartına girin. Yakınlar butonuna bastığınızda açılan ekranda yakınların bilgilerini doldurduktan sonra alt tarafta yer alan Vizite Kağıdı / Sağlık Belgesi raporu alabilirisiniz.
Tek Personele ait raporlar nereden alınır?
Personel-Personel Listesi menüsünde ilgili personelin kartına girin. Sağ taraftaki mavi menüde Personel Raporları başlığı altındaki raporlar tek personele ait raporlardır.

Tek Personele ait raporlarda neden rakamlar çıkmıyor?
Personelin ilgili aydaki bordrosu hesaplatılmamış olabilir.

Tek Personele ait raporlarda neden yalnızca Ocak ayı rakamları yer alıyor?
Personel Listesi sağ taraftaki mavi menüde Personel Raporları başlığı altındaki ay kutusundan hangi ayın verisi gelmesi gerekiyorsa o ay seçilir.

Personele Asgari Geçim İndirimi nasıl uygulanır?
Personel kartını kaydettikten sonra Yakınlar menüsünde eş ve çocuk bilgilerinin kaydedilmesi, personele kendisinin haricinde eş ve çocukları için de asgari geçim indirimini uygulaması için yeterlidir.

Personelin kendisine asgari geçim indirimi uygulanması istenmiyorsa ne yapılmalıdır?
Personelin kartında Asgari Geçim İndirimi butonunda Uygulama seçeneği işaretlenip kaydedilmelidir.

KAZANÇ / KESİNTİ İŞLEMLERİ

Ek Kazançlar nasıl verilir?
Personel modülünden Kazanç Kesinti İşlemleri - Ek Kazançlar sayfasında puantajların tanımlamaları yapılır. İşyeri ve bölümdeki tüm personele aynı kazanç değeri verilecekse Personel - Bordro İşlemleri menüsünde puantajların gün veya saat bilgileri yazılır, Kaydet butonuna basılarak bordolar hesaplatılır.

Yeni ek kazanç verilebilir mi ?
Ek Kazançlar sayfasında ekranın altındaki Yeni butonuna basılarak yeni kazanç tanımlamaları yapılabilir ve bordrolara yansıtılabilir.

BORDRO İŞLEMLERİ

Bordro nasıl hesaplanacak?
Personel modülünde Bordro İşlemleri menüsünde ilgili aya bir kez basılarak aşağıdaki Bordro Hesapla butonuna basılır. Ayın içine girilir, buradan istenilen personelin Özet Bordro veya Puantaj ekranına ulaşılabilir.

Seçilenlerin Puantajı ekranından faydalanarak ve bordro işlemleri genel ekranından bordro hesaplanması gerekiyorsa ilgili ayın içinde giriş ve çıkış yapan personellerin bordroları hesaplanmayacaktır.

Tek personelin puantajı nereden verilir?
Bordro İşlemleri menüsünde ilgili aya girilir, personellerin listesi gelir. İlgili personelin detayına girilir. Özet Bordronun yanında Puantaj butonuna basıldığında puantaj yapılacak ekran açılır. Normal gün rakamı azaltılırsa eksik gün atar. Eksik gündeki rakam istenirse hafta tatili, genel tatil, ücretli izin, rapor hanelerine yazılabilir. Hesapla butonuna basılır.

Tek personele puantaj verirken 31 gün çeken aylarda neden 1 gün eksik atıyor?
Ay içindeki giriş çıkışlarda ve eksik gün verildiği hallerde ay kaç gün çekiyorsa gün sayısı ona göre belirlenir ancak hafta tatili, genel tatil, ücretli izin gibi puantaj verirken ay 31 de çekse bile ay gün baz alınır ve 3o günün dışındaki 1 gün için eksik gün yazılır. Eksik günden rakam silinerek bordro hesaplatılabilir.

Bordro işlemleri genel ekranından tüm personele puantaj verilirse eksik gün verilmeden bordro hesaplatılabilir.

Tek personele eksik gün nereden verilir?
Bordro İşlemleri menüsünde ilgili aya girilir, personellerin listesi gelir. İlgili personelin detayına girilir. Özet Bordronun yanında Puantaj butonuna basıldığında puantaj yapılacak ekran açılır. Normal gün rakamı azaltılırsa eksik gün atar Eksik gün nedeni seçilerek Hesapla butonuna basılır.

Tek personele ek kazanç nereden verilir?
Bordro İşlemleri menüsünde ilgili aya girilir, personellerin listesi gelir. İlgili personelin detayına girilir. Özet Bordronun yanında Puantaj butonuna basıldığında puantaj yapılacak ekran açılır. Sağ taraftaki diğer kazançlar bölümünde rakam girilerek bordro hesaplatılır.

Tüm personele kısa yoldan puantaj nereden verilir?
Bordro İşlemleri menüsünde hafta tatili, genel tatil, ücretli izin, rapor gibi hanelere rakamlar girilirse normal gün değeri düşecektir. Puantajı kaydet butonuna basılır ve bordrolar hesaplatılırsa ilgili işyeri ve bölümdeki tüm personele aynı puantaj kısa yoldan verilmiş olur.

Tüm personele kısa yoldan eksik gün nereden verilir?
Bordro İşlemleri menüsünde eksik gün hanesine rakam girilirse normal gün değeri düşecektir.Eksik gün kutusundan eksik gün nedeni seçilerek Puantajı kaydet butonuna basılır ve bordrolar hesaplatılırsa ilgili işyeri ve bölümdeki tüm personele aynı eksik gün kısa yoldan verilmiş olur.

Tüm personele kısa yoldan ek kazanç nereden verilir?
Personel-Kazanç Kesinti İşlemleri - Ek Kazançlar sayfasında puantajların tanımlamaları yapılır. İşyeri ve bölümdeki tüm personele aynı kazanç değeri verilecekse Personel - Bordro İşlemleri menüsünde puantajların gün veya saat bilgileri yazılır, Kaydet butonuna basılarak bordolar hesaplatılırsa ilgili işyeri ve bölümdeki tüm personele aynı ek kazanç kısa yoldan verilmiş olur.

Belirli personellere aynı ek kazanç, puantaj veya eksik gün nereden verilir?
Bordo işlemlerinde ilgili aya çift tıklanarak personel listesi ekranında istenilen personeller seçilerek Seçilenlerin puantajı butonuna basılır ve ilgili personellere özgü puantaj, eksik gün, diğer kazanç verileri tek işlemle girilebilir ve bordrolar hesaplatılabilir.

Bordo işlemlerinde ilgili aya çift tıklanarak personel listesi ekranında istenilen personeller seçilerek Seçilenlerin puantajı butonuna basılır ve ilgili personellere özgü puantaj, eksik gün, diğer kazanç verileri tek işlemle girilebilir ve bordrolar hesaplatılabilir.

Personele saatlik veya günlük ücret nasıl verilir?
Personel kartı girişinde ücret nevi günlük / saatlik seçilerek kaydedilir. Eksik saat, bordro işlemlerinde ilgili aya girilerek personelin puantaj ekranında verilebilir.

Personele aynı ay içinde tali bordrolar nasıl hesaplatılır?
Bordro Açıklamaları menüsünde tali bordrolara istenilen isimler verildikten sonra bordro işlemleri menüsünde ilgili aya çift tıklanarak personel listesine ulaşılır. İlgili personele çift tıklanarak alt tarafta bulunan Yeni butonuna basılır ve personelin puantajı ekranında sağ üst tarafta istenilen bordro türü seçilerek bordro hesaplatılır.

E bildirge XML dosyası oluştururken Adres uyarısı geliyorsa ne yapılmalıdır?
İşyeri listesinde ilgili işyerinin ayrıntısına girilerek adres bilgi sayfasında yazılmış olan adres, 50 karakteri aşmayacak şekilde tekrar yazılıp kaydedilirse bir daha adres uyarısı ekrana gelmeyecektir.

E bildirge gönderildiğinde hata mesajı alınırsa ne yapılmalıdır?
İşyeri kontrol numarası kontrol edilmelidir( “00” olmamalıdır ), personellerin tc kimlik numaraları eksik hane olmamalıdır. Personel sicil numarasında işyeri kontrol numarası bulunmamalıdır. İşyerinin tek bir dosyası oluşturulur, SSK ya gönderildiğinde otomatik olarak ayrılacaktır.

RAPORLAR

Bordro dökümü alırken İzin günü / matrahı , SSK primi işveren hissesi, İşsizlik primi işveren hissesi, istisna, toplam gelir vergisi matrahının da görünmesi için ne yapılmalıdır?
Bordro dökümü parametre ekranında Rapor Türü kutusunda A3 seçeneği seçilir, rapor detay kutusunda evet seçeneği seçilerek Rapor butonuna basılır.

Bordro dökümünü rapor türü RTF seçeneğinden kağıda alırken personel adı soyadı tam görünmüyorsa ne yapılmalıdır?
Bordro dökümü ekranında Rapor Türü satırında Excel seçeneği seçilir ve Rapor butonuna basılır.

Bordro dökümünde rakamlarda farklılıklar varsa ne yapılmalıdır?
Personelin doğum tarihi kontrol edilir. 16 yaşından küçükler için asgari ücretten düşük ücret hesaplanır.

Personel kartında Geçmiş Gelir Vergisi Matrahı kontrol edilir. Değer girilmişse Geçmiş GV Kullan kutusundaki işaret kaldırılarak tekrar kaydedilir.

Personel kartında değişiklik yapıldıktan sonra Bordro Sil butonuna basılır açılan uyarı ekranında Puantaj Sil butonuna basılarak bordro sıfırlanır ve tekrar hesaplanır. Puantaj sil butonuna basılmadan bordro silinirse düzeltmeler bordroya yansımaz.

Bordro dökümünde neden asgari ücretin altında kazanç hesaplanıyor veya bordro özet ekranında SSK matrahı ile normal kazanç neden farklı?
Personelin doğum tarihi kontrol edilir. 16 yaşından küçükler için asgari ücretten düşük ücret hesaplanır.SSK ya normal asgari ücretten bildirilir ve kesintileri normal asgari ücretten yapılır.

Bordro dökümünü boş geliyorsa ne yapılmalıdır?
Bordo işlemleri ekranında İşyeri ve Bölüm kutusunda ilgili işyeri ve bölümün seçilerek bordronun hesaplanmış olması gerekmektedir.

Personel kartında kanun numarası seçilerek kart kaydedilmişse Kanun No parametresi alanında seçim yapılarak raporun alınması gerekmektedir.

Tek Personele ait raporlar nereden alınır?
Personel-Personel Listesi menüsünde ilgili personelin kartına girin. Sağ taraftaki mavi menüde Personel Raporları başlığı altındaki raporlar tek personele ait raporlardır.

Tek Personele ait raporlarda neden rakamlar çıkmıyor?
Personelin ilgili aydaki bordrosu hesaplatılmamış olabilir.

Tek Personele ait raporlarda neden yalnızca Ocak ayı rakamları yer alıyor?
Personel Listesi sağ taraftaki mavi menüde Personel Raporları başlığı altındaki ay kutusundan hangi ayın verisi gelmesi gerekiyorsa o ay seçilir.

Emekli personelin bordro dökümünü nasıl alınır?
Bordo işlemleri ekranında SSK Grubu kutusunda 02 seçeneği ile rapor alınır.

Aylık prim hizmet belgesinde personeller neden görünmez?
Personel eğer kanun numarasına tabiyse aylık prim hizmet belgesi parametre alanında kanun numarası seçimi yapılmalıdır veya personel farlı SSK grubuna tabiyse SSK grubu seçimi yapılmalıdır.Ferdi Asım HELLAÇ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir - Site Yöneticisi


  Tarih 03.02.2010 10:00:23 Mesaj At | Alıntı Yap | Bilgileri | Web Adresi | KonularıHızlı Cevap
Mesaj Yazabilmek İçin Lütfen Üye Olunuz.
Veya Giriş Yapınız.

Şu Andaki Aktif Kullanıcılar (0)

Son 24 Saatte Aktif Olan Kullanıcılar (3)
ugur, metinavci23, pelin1987,

Üye Rütbeleri
#Site Sahibi | @Site Yöneticisi | Forum Sorumlusu | Haber Editörü | Dosya Yöneticisi | Resim Editörü
Video Editörü | Döküman Editörü | Moderatör | Normal Üye | Banlı Üye

İstatistikler
Üyelerimiz 369 konuda toplam 34 mesaj yollamışlar.
Şu anda 770 tane üyemiz var.
En Son Üyemiz: ugur Aramıza Hoşgeldin.

Açık Forumlar Kilitli Forumlar


Bu site, en son 04.09.2016 tarihinde güncellenmiştir.
Hellac.Com Güvenlik ve Gizlilik Bildirimi
Copyright © 2007-2016 - Tüm Hakları S.M. Mali Müşavir Ferdi Asım HELLAÇ'a aittir.
Kaynak gösterilmeden içerik kopyalanması yasaktır.


Powered by Pordus.Com © 2008 - 2016 Pordus Team
28.10.2016 18:49:42