Bilgi paylaşınca güzeldir. Üye Olmak İstiyorum - Şifremi Öğrenmek İstiyorum
YAZARKASA FİŞLERİ GİDER OLARAK YAZILABİLİR Mİ? | Zonguldak Ereğli - Ferdi Asım HELLAÇ Muhasebe - Mali Müşavir Ferdi Asım HELLAÇ
Harita
Ana Sayfa
Forum
    VERGİ KANUNLARI VE UYGULAMALARI
        YAZARKASA FİŞLERİ GİDER OLARAK YAZILABİLİR Mİ?..

   YAZARKASA FİŞLERİ GİDER OLARAK YAZILABİLİR Mİ?  
 
#admin
HellaÇ
Rep 12565 [+]
Cinsiyet Erkek
Kıdem # # # # #
Konular 326
Mesajlar 11
Puan -315

 

YAZARKASA FİŞLERİ GİDER OLARAK YAZILABİLİR Mİ?

 

Vergi mükelleflerince sıklıkla sorulan, güncelliğini hiç kaybetmeyen bu soruyu Vergi Usul Kanunu ve Genel Tebliğleri çerçevesinde ele alalım.  

 

Vergi Usul Kanunu 233.maddesinde Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenler, defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilerin fatura vermek mecburiyetinde olmadıkları satışları ve yaptıkları işlerin bedelleri aşağıdaki vesikalardan herhangi biri ile tevsik olunur:

1 Perakende satış fişi

2 Makineli kasaların kayıt ruloları (yazar kasa fişi)

3 Giriş ve yolcu taşıma biletleri

 

SATICI AÇISINDAN DEĞERLENDİRME:

‘Fatura vermek mecburiyetinde olmamak’ ile ne anlatılmak isteniyor?

Alım satıma konu olan mal veya hizmet 2010 yılı için 680,00TL.yi geçmediği sürece fatura yerine; perakende satış fişi ya da yazarkasa fişi düzenlenebilmektedir. Ancak alıcı, söz konusu mal veya hizmet 680,00TL’yi geçmese bile, fatura istediğinde satıcı fatura vermek mecburiyetindedir.

Satıcı açısından baktığımızda; satıcı; alıcının fatura talebi olmazsa ve söz konusu mal veya hizmet 680,00TL yi aşmıyorsa perakende satış fişi veya yazarkasa fişi kesebilmektedir.

 

ALICI AÇISINDAN DEĞERLENDİRME:

Alıcı açısından baktığımızda; aldığı perakende satış fişi veya yazar kasa fişine dayanarak gider olarak yazabilir mi?

204 Seri No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği: ‘……..mükelleflerin ticari faaliyetlerine ilişkin olarak işyerlerinde kullanılmak ve tüketilmek amacıyla satın aldıkları  (Kırtasiye, büro, temizlik malzemeleri gibi) ve bedeli fatura düzenleme mecburiyetini belirleyen kanuni haddi aşmayan (680,00TL.) ,diğer bir anlatımla, perakende satış fişi veya yazar kasa fişlerinin gider belgesi olarak kabul edilmesi 213 Sayılı VUK ’nun mükerrer 257. maddesinin Banklığımıza verdiği yetkiye dayanarak uygun görülmüştür. İşletmenin tüketim dışında satışa konu olacak mal ve hizmetlerin alımlarında ise bedeli ne olursa olsun fatura düzenlenmesi defterlere faturalara dayanılarak kayıt yapılması gerekmektedir’

 

SONUÇ:

Perakende satış fişine veya yazarkasa fişine dayanılarak gider yazılabilmesinin şartları:

1)Alınan malların kırtasiye, büro, temizlik malzemesi gibi mallar olması,

2)Söz konusu malların işyerinde kullanılmak veya tüketilmek amacıyla satın alınması

3)Söz konusu malların fatura düzenleme mecburiyetini belirleyen kanuni haddi (680,00TL.) aşmaması

4) Söz konusu malların hiçbir şekilde tekrar satışa konu olmaması gerekir.

Perakende satış fişlerinde yer alan KDV’nin indirim konusu yapılmasının şartları:

Perakende satış fişlerinde ayrıca gösterilen KDV indirim konusu yapılabilmektedir.(Yazar kasa fişlerinde KDV, ayrıca gösterildiğinden, indirilebilmektedir)

 

Altay Öncel
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir



Ferdi Asım HELLAÇ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir - Site Yöneticisi


  Tarih 28.04.2010 13:18:25 Mesaj At | Alıntı Yap | Bilgileri | Web Adresi | Konuları



Hızlı Cevap
Mesaj Yazabilmek İçin Lütfen Üye Olunuz.
Veya Giriş Yapınız.

Şu Andaki Aktif Kullanıcılar (0)

Son 24 Saatte Aktif Olan Kullanıcılar (1)
sercan,

Üye Rütbeleri
#Site Sahibi | @Site Yöneticisi | Forum Sorumlusu | Haber Editörü | Dosya Yöneticisi | Resim Editörü
Video Editörü | Döküman Editörü | Moderatör | Normal Üye | Banlı Üye

İstatistikler
Üyelerimiz 346 konuda toplam 32 mesaj yollamışlar.
Şu anda 610 tane üyemiz var.
En Son Üyemiz: TAÇYILDIZ Aramıza Hoşgeldin.

Açık Forumlar Kilitli Forumlar


Bu site, en son 22.07.2014 tarihinde güncellenmiştir.
Hellac.Com Güvenlik ve Gizlilik Bildirimi
Copyright © 2007-2014 - Tüm Hakları S.M. Mali Müşavir Ferdi Asım HELLAÇ'a aittir.
Kaynak gösterilmeden içerik kopyalanması yasaktır.


Powered by Pordus.Com © 2008 - 2014 Pordus Team
23.07.2014 08:36:33