Bilgi paylaşınca güzeldir. Üye Olmak İstiyorum - Şifremi Öğrenmek İstiyorum
MUHTASAR BEYANNAMENİN AYLIK YA DA ÜÇ AYLIK DÖNEMLERDE VERİLMESİ İLE İLGİLİLİ UYGULAMALAR | Zonguldak Ereğli - Ferdi Asım HELLAÇ Muhasebe - Mali Müşavir Ferdi Asım HELLAÇ
Harita
Ana Sayfa
Forum
    MUHTASAR BEYANNAME
        MUHTASAR BEYANNAMENİN AYLIK YA DA ÜÇ AYLIK DÖNEMLERDE VERİLMESİ İLE İLGİLİLİ UYGULAMALAR..

   MUHTASAR BEYANNAMENİN AYLIK YA DA ÜÇ AYLIK DÖNEMLERDE VERİLMESİ İLE İLGİLİLİ UYGULAMALAR  
 
#admin
HellaÇ
Rep 12565 [+]
Cinsiyet Erkek
Kıdem # # # # #
Konular 349
Mesajlar 12
Puan -337

Üç aylık dönemlerde beyanname veren mükellefin şartlarını kaybetmesi durumunda yapması gereken işlemler nelerdir?

 

Mükellefler üç ayda bir beyanname verme şartlarını kaybetmeleri halinde,  beyanname verme hakkını kaybettikleri ay dahil olmak üzere bu aydan   itibaren tevkifatın yapıldığı her ay için muhtasar beyanname vereceklerdir. Nitekim bu konuya ilişkin 08.08.1996 tarih ve B.07.4.DEF.0.34.11.GVK-98-4807 sayılı özelgede de şu ifade kullanılmıştır: “ ....Üç ayda bir beyanname  verme imkanından yararlanıyor iken bu imkandan yararlanma hakkını yitiren işverenler ve vergi sorumluları, üç ayda bir beyanname verme hakkını kaybettikleri aydan itibaren (bu ay dahil), tevkifatın yapıldığı her ay için  muhtasar beyanname vereceklerdir. Bu suretle verilecek  beyannameye, üç ayda bir beyan dönemine tabi olan önceki aylara ilişkin vergi tevkifatları da dahil edilecektir. Bu nedenle, muhtasar beyannamenizi üç ayda bir verme hakkını Haziran ayından itibaren kaybettiğinizden aylık dönemler itibariyle  muhtasar beyanname verilmesine Haziran ayından itibaren başlanması gerekmekte olup, Mayıs ayına ilişkin vergi tevkifatının da bu ayda verilecek beyannameye dahil edilmesi gerekmektedir.” 

 

Çalıştırılan hizmet erbabı sayısı 10 un altına düştüğünde 3 ayda bir  muhtasar beyanname verilmesine ne zaman başlanabilir?

 

Bizim anlayışımıza göre personel sayısının 10 un altına indiği ayı izleyen aydan itibaren üç aylık döneme geçilebilmelidir. Mesela personel sayısı Şubat ayında 9’a düşmüşse Şubat için aylık muhtasar beyanname verilir. (Çünkü Şubat ayının bir kısmında personel sayısı 9 un üstündedir) Mart ve Nisan aylarına ait stopaj ise, Şubat, Mart, Nisan üç aylık dönem muhtasarında gösterilebilir. Zira mükellef Mart ve Nisan aylarını 10 un altında personel ile geçirdiği için 20 Nisandan önce dilekçe vermek kaydıyla, Mayıs ayının ilk 20 günü içinde Mart ve Nisan kesintilerini tek muhtasar beyanname ile beyan edebilmelidir.

 

Konuya İlişkin Özelgeler;

 

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı

(Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü)

 

Sayı  :  B.07.1.GİB.4.34.16.01/GVK-98                               

Konu:  Üç aylık muhtasar beyanneme veren mükelleflerin 2008 Nisan-Mayıs beyanının nasıl yapılacağı hk.

        

            İlgide kayıtlı dilekçenizde; ..Vergi Dairesi Müdürlüğü’nün … vergi kimlik numarasında kayıtlı kurumlar vergisi mükellefi olduğunuzu, Ocak, Şubat, Mart/2008 dönemine ait muhtasar beyannamelerinizi üç aylık olarak beyan ettiğinizi, 2008 Mayıs ayında işyerinizde onbir işçi istihdam ederek Gelir Vergisi Kanunu’nun 98. maddesindeki verilen üç aylık dönemler itibariyle muhtasar beyanname verme hakkını kaybettiğinizi, ancak Nisan/2008 dönemi gelir vergisi kesintilerini sorumlu sıfatıyla Mayıs/2008 dönemine ekleyeceğinizi dilekçenizde belirtmenize rağmen sicilde üç aylık muhtasar beyanınızı 30/04/08 olarak kapattıklarını, aylık muhtasar beyanınızı 01/05/08 olarak açtıklarını, Nisan ve Mayıs /2008 muhtasar beyannamesinin ne zaman verileceği konusunda Müdürlüğümüz görüşünü sormaktasınız. 

…………………….

………………………. 

            Diğer taraftan bağlı bulunduğunuz .. Vergi Dairesi Müdürlüğü ile yapılan yazışma neticesinde alınan …/07/2008 tarih ve … sayılı yazıda, ../05/2008 tarihli dilekçenize istinaden; üç aylık dönemler halinde verilmekte olan muhtasar beyannamenizin Mayıs 2008 tarihinden itibaren aylığa çevrildiği belirtilmektedir.

            İlgide kayıtlı dilekçenizde ifade olunan hususlar, yukarıda yer alan Kanun hükümleri çerçevesinde değerlendirildiğinde, üç ayda bir muhtasar beyanname verme hakkını Mayıs ayından itibaren kaybettiğinizden aylık dönemler halinde muhtasar beyanname verilmesine Mayıs ayından itibaren başlanması gerekmekte olup, Nisan ayına ilişkin vergi tevkifatının da bu ayda verilecek beyannameye dahil edilmesi gerekmektedir.

T.C.
GELİR İDARESİ BASKANLIGI
Konya Vergi Dairesi Başkanlığı
(Mükellef Hizmetleri Gelir Grup Müdürlüğü)
(Gelir ve Kurumlar Vergileri Müdürlüğü)

SAYI : B.07.1.GİB.4.42.16.01
GVK-2 /1442 21.07.2009
KONU : Üç aylık muhtasar beyanname veren mükelleflerden bu hakkı kaybedenlerin muhtasar beyanname verme zamanı

 

İlgide kayıtlı dilekçenizde; …………….Vergi Dairesi Müdürlüğünün ………….. vergi numaralı mükellefi olduğunuzu, muhtasar beyannamelerinizi üçer aylık verdiğinizi, işyerinizde 2009 Ocak ayında 8, Subat ve Mart aylarında 11 ve Nisan ayında 8 isçi çalıştırdığınızı, Ocak-Şubat-Mart/2009 dönemine ait muhtasar beyannamenizi üç aylık, Nisan/2009 dönemi beyannamesini ise aylık olarak beyan ettiğinizi, ancak Vergi Dairenizce 2009/ Şubat ve Mart dönemine ait muhtasar beyannamelerinizi aylık vermeniz gerektiğinin bildirildiğini belirterek, söz konusu beyanların verilme zamanı hususunda bilgi istenilmektedir.

……………………………….

…………………………..

Diğer taraftan, mükellefi olduğunuz …………… Vergi Dairesi Müdürlüğünden alınan ……………tarihli yazıda; çalıştırdığınız hizmet erbabı sayısının 10 kişiyi geçtiği Şubat/2009 döneminden itibaren muhtasar beyannamesini aylık olarak vermeniz gerektiğinin, tarafınıza …………. tarih ve ………..sayılı yazı ile bildirildiği belirtilmiştir. Bu hüküm ve açıklamalar çerçevesinde; üç ayda bir beyanname verme hakkını kaybettiğiniz 2009/Şubat döneminden itibaren aylık dönemler halinde muhtasar beyanname verilmesi ve Ocak ayına ilişkin yapılan vergi tevkifatının da bu aya ait muhtasar beyannamesine dahil edilmesi gerekmektedir.

 Ferdi Asım HELLAÇ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir - Site Yöneticisi


  Tarih 21.06.2011 12:01:01 Mesaj At | Alıntı Yap | Bilgileri | Web Adresi | KonularıHızlı Cevap
Mesaj Yazabilmek İçin Lütfen Üye Olunuz.
Veya Giriş Yapınız.

Şu Andaki Aktif Kullanıcılar (0)

Son 24 Saatte Aktif Olan Kullanıcılar (0)

Üye Rütbeleri
#Site Sahibi | @Site Yöneticisi | Forum Sorumlusu | Haber Editörü | Dosya Yöneticisi | Resim Editörü
Video Editörü | Döküman Editörü | Moderatör | Normal Üye | Banlı Üye

İstatistikler
Üyelerimiz 369 konuda toplam 34 mesaj yollamışlar.
Şu anda 768 tane üyemiz var.
En Son Üyemiz: kadir38 Aramıza Hoşgeldin.

Açık Forumlar Kilitli Forumlar


Bu site, en son 04.09.2016 tarihinde güncellenmiştir.
Hellac.Com Güvenlik ve Gizlilik Bildirimi
Copyright © 2007-2016 - Tüm Hakları S.M. Mali Müşavir Ferdi Asım HELLAÇ'a aittir.
Kaynak gösterilmeden içerik kopyalanması yasaktır.


Powered by Pordus.Com © 2008 - 2016 Pordus Team
25.10.2016 07:49:46