Bilgi paylaşınca güzeldir. Üye Olmak İstiyorum - Şifremi Öğrenmek İstiyorum
ŞİRKET ORTAĞI 4-1/a (SSK)`LI OLABİLİR Mİ? | Zonguldak Ereğli - Ferdi Asım HELLAÇ Muhasebe - Mali Müşavir Ferdi Asım HELLAÇ
Harita
Ana Sayfa
Forum
    YENİ SGK UYGULAMALARI
        ŞİRKET ORTAĞI 4-1/a (SSK)`LI OLABİLİR Mİ?..

   ŞİRKET ORTAĞI 4-1/a (SSK)`LI OLABİLİR Mİ?  
 
#admin
HellaÇ
Rep 12565 [+]
Cinsiyet Erkek
Kıdem # # # # #
Konular 349
Mesajlar 12
Puan -337

ŞİRKET ORTAĞI 4-1/a (SSK)`LI OLABİLİR Mİ?

 

 

Ülkemizde sosyal güvenliğin tekliği ilkesi geçerli olup bir kişinin aynı anda iki farklı sosyal güvenlik statüsü kapsamında sigortalı olması olanaksızdır.Sigortalının, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde yer alan sigortalılık hallerinden birden fazlasına aynı anda tabi olmasını gerektirecek şekilde çalışması halinde; öncelikle aynı maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında, (c) bendi kapsamında çalışması yoksa ilk önce başlayan sigortalılık ilişkisi esas alınarak sigortalı sayılır.” (5510 53.Mad.) Başlatılan sigortalılığın kesintiye uğraması halinde, daha sonra başlayan çalışmaya göre sigortalılık statüsüne göre sigortalılığı başlatılır.

 

 

Yani diğer bir ifadeyle, sigortalılığın evveliyatı önem arz etmektedir. Ve kesintiye uğramaması halinde ilk önce başlayan sigortalılığı esas alınarak sigortalılığı tespit edilir. Kesintiye uğraması halinde ise kesintiye uğradığı andan itibaren kesintiye uğradığı sigortalılık statüsüne göre sigortalığı devam edecektir.  Dolayısıyla şirket ortağı, evveliyatında 4-1/a(SSK)`lı ise ve sigortalılığında kesinti yok ise şirket ortağı olması halinde dahi yine sigortalılığı 4-1/a (SSK) olarak devam edecektir. Şirket ortağının sigortalılığı evveliyatında 4-1/a(SSK)`lı değilse; kollektif şirketlerin ortakları, adi komandit şirketlerin komandite ve komanditer ortakları, donatma iştiraki ortakları,  anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, limited şirketlerin ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları 4-1/b (Bağ-Kur)`li sayılacağı açıktır. Ancak, şirket ortağı  (01/10/2008 tarihinden itibaren) kendi şirketinde SSK`lı olamamaktadır. 01/10/2008 tarihinden önce kendi şirketinde SSK`lı ise sigortalılığı kesintiye uğratığı andan itibaren 4/1-b(Bağ-Kur)`li olacaktır.   

 

 

Sigortalılık hali değişikliklerinde sigortalılığın sona erdiği tarihi takip eden günden itibaren, yeni sigortalılık haline göre hak ve yükümlülükler başlar. Ancak, bir kişinin birden fazla işyerinde SSK’lı olarak çalışması halinde her bir işyerinden ayrı ayrı SSK priminin yatması gerekir. Tavanı aşan sigorta primi işçi hissesi sigortalıya iade edilir ve gün sayısı da en fazla 30 gün olarak dikkate alınır.

 

 

Bağ-Kur sigortalısı sayılanların Bağ-Kur sigortalılığını iptal ettirmeden SSK’na tabi sigortalı olmaları durumunda veya SSK sigortalılarının bu sigortalılıkları devam ederken Bağ-Kur sigortalısı sayılmayı gerektiren bir faaliyette bulunmaları durumunda mevzuatın bilinmemesinden dolayı hizmetlerin çakışması söz konusu olmaktadır.

 

Ferdi Asım HELLAÇ
Serbest Muhasebeci Mali MüşavirFerdi Asım HELLAÇ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir - Site Yöneticisi


  Tarih 31.10.2009 12:11:40 Mesaj At | Alıntı Yap | Bilgileri | Web Adresi | KonularıHızlı Cevap
Mesaj Yazabilmek İçin Lütfen Üye Olunuz.
Veya Giriş Yapınız.

Şu Andaki Aktif Kullanıcılar (0)

Son 24 Saatte Aktif Olan Kullanıcılar (2)
tuzay, demo,

Üye Rütbeleri
#Site Sahibi | @Site Yöneticisi | Forum Sorumlusu | Haber Editörü | Dosya Yöneticisi | Resim Editörü
Video Editörü | Döküman Editörü | Moderatör | Normal Üye | Banlı Üye

İstatistikler
Üyelerimiz 369 konuda toplam 34 mesaj yollamışlar.
Şu anda 768 tane üyemiz var.
En Son Üyemiz: kadir38 Aramıza Hoşgeldin.

Açık Forumlar Kilitli Forumlar


Bu site, en son 04.09.2016 tarihinde güncellenmiştir.
Hellac.Com Güvenlik ve Gizlilik Bildirimi
Copyright © 2007-2016 - Tüm Hakları S.M. Mali Müşavir Ferdi Asım HELLAÇ'a aittir.
Kaynak gösterilmeden içerik kopyalanması yasaktır.


Powered by Pordus.Com © 2008 - 2016 Pordus Team
24.10.2016 22:58:31