Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
rajibraj

Yiyecek ve İçecek Satışlarında KDV Oran Karmaşası Çözüldü

  • 281 27 Nisan 2024, 11:32

27 Nisan 2024 tarih 32529 sayılı Resmi Gazete'de Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Seri No: 51) yayımlandı. Tebliğle yiyecek ve içecek satışlarında %1 veya %10 oran karmaşası çözüldü. Yiyecek ve içecek satışı hizmete matuf ise KDV %10 olarak uygulanacak.

Bilindiği üzere, (II) sayılı listenin 24 üncü sırasında yer alan; kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler (hazır yemek şirketleri dâhil), lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetlerde KDV oranı (% 10) olarak uygulanmaktadır. Bu işletmeler prensip olarak hizmet işletmesi mahiyetinde olduklarından buralarda imal edilen veya dışarıdan temin edilen gıda maddelerinin buralarda veya dışarıda tüketilmek üzere müşterilere satışında %10 (alkollü içeceklerde %20) oranında KDV hesaplanır. Gıda maddesi ister içerde oturulup yensin isterse alınıp dışarda yensin bunların artık bir farkı bulunmadığından, %10 KDV hesaplanacaktır. Bu işletmeler ister ürettiğini satsın ister alıp satsın, gıda maddesi satışı hizmet kabul edilip %10 KDV hesaplayacaklar. Bu işletmelerin telefonla veya internet üzerinden sipariş suretiyle adrese gönderme, gel-al gibi yöntemlerle yaptıkları tüm satışlar da aynı mahiyette değerlendirildiğinden bu şekilde yapılan satışlarda da  %10 KDV hesaplanacaktır.

Yiyecek ve içecek hizmetlerine yönelik işyeri açma ve çalışma ruhsatı bulunmadığı halde müşterilerine masa, oturma yeri, tezgâh gibi servis yapılabilen alanlarda yiyecek ve içecek hizmetleri sunanların bu yerlerde yaptıkları gıda maddeleri satışları da hizmet olarak değerlendirildiğinden %10 oranında KDV hesaplanacaktır. Özetle, gıda maddesini %1 KDV hesaplayarak satmak isteyen market, bakkal veya fırın, eğer oturma yeri veya hizmete müsait meteryal bulundurursa KDV oranını %10 olarak hesaplanacaktır.

GİB, basın açıklamasında Tebliğin uygulamada görülen yanlışların düzeltilmesi ve suistimallerin önlenmesine yönelik hazırlandığını belirtmiştir. Ancak Tebliğ değişikliği 1/5/2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.

Ferdi Asım Hellaç
Mali Müşavir 

YASAL UYARI : İnternet sitemizde yer alan yazıların tüm hakları saklıdır. Ancak yazar ve site kaynağının aktif linkine yer verilerek alıntı yapılabilir. YAZILAR AYNEN YAYIMLANAMAZ. Aksi yönde eylemler hakkında Fikir ve Sanat Eserleri Kanunundaki tazminat ve ceza hükümlerinin uygulanması için hukuki süreçler başlatılacaktır.